Sukces stali

Stal – surowiec, bez którego trudno nam sobie wyobrazić współczesny przemysł. Co więcej – dominujący materiał w branży obróbki plastycznej. Warto zatem zastanowić się co jest powodem takiego stanu rzeczy i co warto wiedzieć o owym metalu.

Otóż stal to – w duży uproszczeniu – stop żelaza oraz węgla. Powszechnie ubogacany jest on o dodatkowe pierwiastki, przy pomocy których zmieniane są właściwości stopu na potrzeby produkcji. Do takich zalicza się przede wsystkim chrom – dzięki któremu stal jest twardsza i posiada lepszą zdolność kształtowania. Niemal również powszechne są domieszki manganu – który poprawia hartowność stali oraz niklu, który także wpływa korzystnie na wytrzymałość stopu, nie powodując jednocześnie rozrostu ziaren. Okazjonalnie dla usprawnienia plastyczności dodaje się też wanad oraz wolfram.

Co jednak sprawia że stal rozpowszechniła się do takiego stopnia? Odpowiedzią na to pytanie jest branża budowlana i niezrównana elastyczność stali w zastosowaniach tej branży. Prefabrykaty stalowe oferują wachlarz różnorodności, dając jednocześnie wytrzymałość wobec ogromnych obciążeń. Elastyczność dodatkowo przekłada się na łatwość montażu jaką oferują gotowe konstrukcje i ich systemy połączeń. Co więcej, jak na swoją wytrzymałość, stal oferuje także wyjątkową lekkość za sprawą obróbki plastycznej. Sama stal natomiast, jako materiał, jest niemal całkowicie ekologiczna – odpady powracają do obiegu produkcyjnego jako materiał i są wykorzystywane ponownie bez utraty jakości.