Bezpieczeństwo podczas spawania

Jak ktokolwiek mający styczność z procesem spawania może z pewnością zaręczyć, należy on do jednego z najbardziej ryzykownych w całej branży metalowej. Wprawa, doświadczenie, przygotowanie i ostrożność są najważniejszym niezbędnikiem w pracy spawacza, aby wrócić z niej bez uszczerbku na zdrowiu.

Choć podstawą ogólnego bezpieczeństwa w miejscu pracy są przepisy BHP – to nie istnieją regulacje określające stroju noszonego przez spawacza. W wyniku tego, głównym punktem odniesienia co do tego w jakie odzienie spawacz powinien się zaopatrzyć są jedynie warunki pracy w danym zakładzie.

Najbardziej zagrożonymi w wyniku pracy spawalniczej organami są nasze oczy. Bardzo silne światło wydzielane w procesie spawania może uszkodzić rogówki spawacza, powodując silny dyskomfort i utrudnione widzenie. Dlatego niezbędnikiem każdego spawacza jest maska spawalnicza. Różne maski zapewniają różny poziom ochrony przed światłem, dostosowywalną czułość, a nawet czas reakcji. Co więcej, działają one na baterie słoneczne. Pamiętajmy jednak, aby była wystarczająco lekka by nie wywierała na naszym karku znacznego długofalowego obciążenia.

Nie mniej groźny jest jednak dym ulatniający się w procesie spawania. Ze względu na zagrożenie jakie powoduje dla naszych dróg oddechowych, pamiętajmy by pomieszczenie w którym dokonuje się spawania miało prawidłową wentylację. Jeśli jest to utrudnione lub jesteśmy zmuszeni dokonywać długotrwałego spawania – warto zainwestować w maskę przeciwpyłową.

Jeszcze bardziej dotkliwą krzywdę możemy sobie wyrządzić przez kontakt z rozgrzanym metalem – ze względu na wysoką temperaturę możemy się oparzyć, gdy tylko nasza skóra z nim się choćby omyłkowo zetknie. Co gorsza, w procesie spawania wydzielane jest wiele iskier, które nie tylko mogą sparzyć niedostatecznie osłonięte części ciała, ale także powodują wysokie ryzyko pożaru – który to możemy zauważyć z opóźnieniem przez zaciemnioną szybkę maski. Pamiętajmy zatem by ubierać się tak, by zabezpieczyć wszystkie części ciała i pozbyć się łatwopalnych materiałów z okolicy stanowiska do spawania oraz by mieć pod ręką gaśnicę.