Dominujące trendy w branży metalowej

Sektor metalowy, podobnie jak inne gałęzie gospodarki, nie jest zawieszony w próżni i podlega stałej ewolucji zgodnie z zapotrzebowaniem i sytuacją na rynku. Jeśli lokalne i międzynarodowe podmioty wytwarzające i obrabiające elementy metalowe chcą pozostać konkurencyjne, muszą być świadome tego, jakie trendy dyktują przyszłość rynku.

Przykładem takowego trendu jest na przykład powrót popularności stali do łask – której to różnych rodzajów produkcja i dystrybucja staje się na powrót coraz opłacalniejsza ze względu na sektor budowlany i jego zapotrzebowanie na lekkie konstrukcje stalowe typu hale czy magazyny. Ze względu na rosnącą jakość stali i brak architektonicznych ograniczeń w jej zastosowaniu, ten trend może się jeszcze utrzymać.

Kolejnym, już nawet nie tylko wyraźnym, lecz wprost dominującym i kształtującym rynek trendem jest tendencja do specjalizacji i outsourcingu. Niemal 80% branży metalowej to małe oraz średnie przedsiębiorstwa, które specjalizują się w określonym zagadnieniu jak wymiana zleceń lub też wiedzy. Stałość tego trendu wywołana jest tym, że branża metalowa wymaga precyzji, którą często zdobywa się latami.

Innym wszechobecnym trendem jest innowacja i wdrażanie nowych technologii. Powszechna automatyzacja produkcji jest faktem ze względu na znaczne oszczędności zyskane w jej wyniku – a więc know-how jest bardziej pożądane w branży niż kiedykolwiek. Co więcej – choć nie jest to odczuwalne w Polsce ze względu na to, iż niemal cały nasz przemysł zdominowany jest przez kapitał zagraniczny – to wdrażanie nowych technologii jak azotowanie LPN czy przestawianie się na energię elektryczną przy obróbce metali (co uwalnia od zapotrzebowania na paliwo i oczyszcza środowisko) jest tym, co pozwala na osiągnięcie konkurencyjności na światowym rynku metalowym.

Wreszcie, personalizacja wymagań konsumentów także odciska swoje piętno na sektorze metalowym. Dedykowany sprzęt branżowy taki jak wyroby muzyczne, elementy wystroju wnętrz czy broń kolekcjonerska zdobywa coraz więcej zwolenników – co ukazuje miejsce na małe serie o bardzo wysokiej jakości na rynku metalowym.