Zdrowienie i rekrystalizacja metali
Zdrowienie metali jest obróbką cieplną, która ma na celu częściowe przywrócenie właściwości fizycznych lub mechanicznych uprzednio przerobionego plastycznie na zimno materiału. Proces odbywa się poniżej temperatury rekrystalizacji i objawia się zmniejszeniem koncentracji defektów punktowych w wyniku ich anihilacji i dyfuzji.
Zdrowienie jest konkurencyjnym usuwaniem defektów sieci krystalicznej w stosunku do rekrystalizacji. Podczas zachodzenia tego procesu gęstość dyslokacji w materiale odkształconym plastycznie maleje do momentu pojawienia się procesu rekrystalizacji. Zdarza się, że w niektórych warunkach nie następuje proces rekrystalizacji wobec odkształconego materiału.
Rekrystalizacja metalu polega na przywróceniu odkształconemu materiałowi prawidłowej struktury krystalicznej oraz właściwości fizycznych i mechanicznych występujących przed obróbką cieplną. Rekrystalizacją jest przemianą nieciągłą i wymaga ściśle określonego frontu przemiany. Proces ten polega na pozbyciu się nadmiaru energii, która wprowadzana jest do kryształu przez odkształcenie plastyczne.
Temperatura rekrystalizacji jest temperaturą, w której odkształcony plastycznie na zimno materiał ulega całkowitej rekrystalizacji po procesie wyżarzenia w odstępienie czasowym jednej godziny.
Temperatura zależy od dwóch czynników:
- od stopnia odkształcenia plastycznego na zimno
- od składu chemicznego danego materiału.
Odkształcenie plastyczne jest odkształceniem, które nie ustępuje na skutek naprężeń, które je spowodowało i może zachodzić poprzez poślizg i bliźniakowanie.