Do czego służą prostowarki?

Prostowarki to maszyny służące do prostowania blachy. Bardzo często kupowane są w miejsce pras hydraulicznych, ponieważ są bardziej wydajne. Działanie takiej prostowarki jest bardzo proste – na rolkach układany jest detal z blachy, a następnie zostaje poddany obróbce, czyli prostowaniu. Natomiast czynność prostowania polega na rozprężaniu i ponownym naprężaniu materiału. Cechują się bardzo łatwą instalacją w miejscu pracy i bezproblemową obsługą.

Maszyny te potrafią wyprostować każdy rodzaj blachy. Najczęściej używa się ich w procesach produkcyjnych, gdy tnie się blachę, a następnie się ją spawa. Dzięki takiej czynności nasza blacha lub detal z blachy są proste i powtarzalne, a przy tym osiągają bardzo wysoką jakość. Prostowarki mają szerokie zastosowanie w przemyśle stoczniowym, motoryzacyjnym, lotniczym, ale także w maszynach budowlanych czy pojazdach szynowych.

Praca na takiej maszynie przekłada się na większą efektywność całego procesu. Ważne jest to, że wykorzystuje się je do prostowania arkuszy blach, które nie spełniają wymogów jakościowych do obróbki. Dzięki temu oszczędzamy materiał, który w ostateczności może zaważyć na cenie końcowej usługi. Ponadto wyprostowana blacha zaoszczędzi problemów z dalszą jej obróbką np. w procesie spawania. Praca z detalami niewyprostowanymi może doprowadzić do znaczącej ilości poprawek. Prostowarki mogą również prostować elementy z blachy wycinane laserowo czy wypalane.

Niestety, są drogie i nie zawsze zakłady obróbką mogą sobie na nie pozwolić. Ale należy szukać korzyści w zakupie każdej maszyny. W tym przypadku możemy mówić o maszynach przyjaznych dla środowiska, ponieważ nie posiadają hydrauliki, dzięki czemu, pobór energii jest niższy. Ponadto prostowarki są przy tym bardzo ciche i bezpieczne oraz nie wydzielają też pyłów przy obróbce materiału.